domenica 12 luglio 2015

Engjelli im Gabriela

E mendoj pastaj si do jete kur te vish ti
Do jete nje nga ato ditet e zakonshme
Me diell apo me shi
Detaje te vogla,pa rendesi
do jete nje dite e mbushur me ty dhe
E tere bota do jete tjetersuar  
Ne ato pak sek qe do degjoj ardhjen tende
Me duket sikur eshte tani
Zemra me shkelmon sikur hapat e tua
‘’po vjen’’ do me thone.
E jeta ime do duket e bukur
E kush mbetet pastaj I duruar per pritjen tende
Ato syte e ty te vegjel
Qe e di qe do me qeshin sapo te me shohin
Do ta kuptosh qe do te te dua fort
Te dua kaq fort,edhe tani!
do jesh lumturia ime,
sikurse sa here te enderroj
do mbyllesh syte dhe do shtremberohesh lezetshem
do me buzeqeshesh prape
edhe do belbezosh pakuptueshem
edhe une me bileten gati gjithmone
do jem aty,
te qeshim te dy,

une dhe dhembet e tu te sapodale!

lunedì 8 giugno 2015

Kur dashuron një "Pikasò"

22/12/2014
14.43

Ti e shtremberon jeten time
E katandis aq keq sa nje dreq e merr vesh
Te gjitha ditet mi ben te shemtuara 
Mi zbardh e mi zverdh,
Pastaj mi nxin e i ben bloze rishtazi,
Tabloja ulerin si Munçi ne mur 
E une koken mbaj me duar tmerrit 
Nga u mpleks me ty talenti,
Ti,marrezia dhe Pikaso yt i pashoq
Ti e zhgarravit rendshem realitetin tim,
aq sa,
Edhe Pernatshmerite me ty,
jane si keto gjyslyke qe mbaj nga zori
I heq e i ve,
Po njesoj Me merren mendt! 

MY SPECIAL NEEDS

https://www.youtube.com/watch?v=zpcJ6I2_y4U


Te mori malli thua,
kur kalon detin me dallge te larta
e te larta...
E ne anen tjeter,
koha mungesen e ben mal.
Te mori malli degjova,
Kafeneve del akoma pi oreve te vona.
A thua erresires vec syve,
ste sheh me as mendja
E diten pastaj te merr gjumi,
fle e zgjohesh kur ngryset.
E del prape te pish...
derisa te iken dita,
iken edhe nata...
e pastaj rishtaz zbardh...
e i harron kujtimet
i sjell ndermend ashtu turbullt,
vetem kur ti tregojne te tjeret,
E une me detin,
valet i percjell brigjesh!
Te mori malli, me thane,
Po une su besova,
ste besoj,akoma....
Se edhe vala e donte shkembin,
me paten thene,
po u be kohe qe shkembi,
Me sduket gjekundi...
Thuame atehere,
ku ma coi vala,
Mallit tend?!

martedì 16 settembre 2014

Mall per qyteterim!!


Edhe, kur je i sukseshem te duan te gjithe!
Kthehesh vetvetiu ne nje njeri te adhurueshem,
Nga te vegjel e te medhenj
A thua hena u gdhi ndryshe,
Se njerezit si kam marre ndonjehere vesh!!
E kujt tia dedikosh sukseshem pastaj
Pyetje ekzistenciale per jeten kjo
Njerezve te dashur qe aty ishin edhe me pare
Apo ziliqareve qe te mbushin me levdata
Aq sa te vjen per te vjell!
E veshtire kjo puna e sukseseve ne jete!
Tani te pershendesin e te urojne
Lloj e soj,
qe si ke pare ndonjehere,
Fiks ata qe kane pare shkarazi titrat ne lajme
Besoj,
Se per gazetat...
do me dukej se guxoj shume te hulumtoj
Pastaj,,llafi merr dhene ketu te ne.
nga dolen tere keta njerez,ku ishin,
gati po me vjen turp qe spo i njoh,
aq sa po me bezdiset vetja nga kaq familjaritet.
thua te jene keta ata
qe kur bluza qe vishja ishte e pahekurosur
se nga nxitimi edhe shkujdesja se vija re,
kur floket i kapja keq
se skisha kohe te merresha me to,
se isha mjaftueshme vone per gjithandej,
kur kepucet ishin pothuajse gjithmone te palara,
se sja vlente me pluhurin e balten qe ka ne qytet,
apo kur kisha rrathe te medhenj syve nga pagjumsia
keta,
keta ne rradhe te pare madje
e vinin re,
keta qe peshperisnin korridoreve kur me shihnin
ne kshu ditesh,
se helbete,njerez te mire e me namuz
sma thonin dot me ze te larte
sa mysybet qe dukesha...
edhe padyshim keta jane,
se kam pasur shume dite te tilla
do vazhdoj ti kem edhe tani
aaaaaa
po tani do tu dukem bukur!!!

#EM

venerdì 15 aprile 2011

assignement3

Quando ho letto il ''spaventoso'' assignement di 60 pagine mi sono ricordata di un bellissimo libro che ho letto tempo fa:''amore'' di leo buscaglia..vi faccio una breve introduzione: Leo Buscaglia, nato negli Stati Uniti da genitori italiani (del Piemonte) fu il primo ad istituire un corso universitario sull'amore negli Stati Uniti, e divenne per questo noto come "Il professore dell'Amore". Non so perche ho pensato a questo corso come quello del ''prof dell'amore'' ,che ti insegna come si fra a communicare tra noi,essere diversi studenti da quelli che si siedono tutti i giorni a prendere gli appunti e si salutato tanto per dire...e bello cosi condividere le idee..e si anche ''faccendo un giro nel bosco'' si puo imparare.... ecco una mia riflessione(che forse non c'ha nulla che fare con tutto il discorso): Ho sempre sentito parlare del dilema di vedere la tecnologia come qualcosa che distrugge anche forse senza volerlo,o come qualcosa che c'ha portato via dal buio...beh non so... e vero che tanto tempo fa quando non c'era niente la vita era migliore,,in un certo senso dipende poi dal punto di vista,,tipo se fosse esistito internet forse le opere di eschilo sarebberono ancora''vivo'' ose forse questa e una stupida osservazione,,chi sa...ma si possono trovare tanti di questi ragionamenti,,e non solo nei tempi passati ma anche ora,faccio un esempio: se non fosse internet non avrei possibilita di comunicare con la mia famiglia e i miei amici che gli ho lasciati in albania,,,quindi con internet mi sento piu vicino a loro,,e come se fossi a casa....quasiiiiiiiiiiii......ma so anche che ci si perde con il mondo virtuale..e su questo si possono fare diversi commenti...dipende dalla vita che fai,dalla persona che sei,da quelli che cerchi..boo dipende,, dire la verita io non sono mai stata brava o forse non tanto attenta per le nuove tecnologie,,e quindi sto un po in ombra anchio..^_^ scusa prof per il casino che lo fatto qua sopra...:))))

martedì 8 marzo 2011

PA TITULL

Rete e zeza do te derdhen serish..
e toka do te rrjedhe qete tek perlotet..
Por shiu e di?nuk bie vetem ne vjeshte,,
sepse per te qaren,nuk ndryshojne shume kohet..

E pastaj,dielli do te ngrohe si perhere,
kur dites ti i buzeqeshesh me te,,
por nuk jetojme vetem ne vere.
edhe pse botes ftohen zemrat tona...ske cben?!!

Stinet nderrohen njera pas tjetres,
e ti iken e vjen ndryshe nga c'ishe...
une ndoshta jam e dhene pas te vjetres,
ndaj pres te kthehesh,kur te mundesh...

giovedì 15 ottobre 2009

SONET

A e ke degjuar ndonjehere muziken e shpirtit
ate me te cilen fle e zgjohesh nen te njejtin vegim?
A i ke thene ndonjehere vetes:"cme gjeti",
kur ne pasqyre je pare,fare pa shkelqim??..