domenica 12 luglio 2015

Engjelli im Gabriela

E mendoj pastaj si do jete kur te vish ti
Do jete nje nga ato ditet e zakonshme
Me diell apo me shi
Detaje te vogla,pa rendesi
do jete nje dite e mbushur me ty dhe
E tere bota do jete tjetersuar  
Ne ato pak sek qe do degjoj ardhjen tende
Me duket sikur eshte tani
Zemra me shkelmon sikur hapat e tua
‘’po vjen’’ do me thone.
E jeta ime do duket e bukur
E kush mbetet pastaj I duruar per pritjen tende
Ato syte e ty te vegjel
Qe e di qe do me qeshin sapo te me shohin
Do ta kuptosh qe do te te dua fort
Te dua kaq fort,edhe tani!
do jesh lumturia ime,
sikurse sa here te enderroj
do mbyllesh syte dhe do shtremberohesh lezetshem
do me buzeqeshesh prape
edhe do belbezosh pakuptueshem
edhe une me bileten gati gjithmone
do jem aty,
te qeshim te dy,

une dhe dhembet e tu te sapodale!

lunedì 8 giugno 2015

Kur dashuron një "Pikasò"

22/12/2014
14.43

Ti e shtremberon jeten time
E katandis aq keq sa nje dreq e merr vesh
Te gjitha ditet mi ben te shemtuara 
Mi zbardh e mi zverdh,
Pastaj mi nxin e i ben bloze rishtazi,
Tabloja ulerin si Munçi ne mur 
E une koken mbaj me duar tmerrit 
Nga u mpleks me ty talenti,
Ti,marrezia dhe Pikaso yt i pashoq
Ti e zhgarravit rendshem realitetin tim,
aq sa,
Edhe Pernatshmerite me ty,
jane si keto gjyslyke qe mbaj nga zori
I heq e i ve,
Po njesoj Me merren mendt! 

MY SPECIAL NEEDS

https://www.youtube.com/watch?v=zpcJ6I2_y4U


Te mori malli thua,
kur kalon detin me dallge te larta
e te larta...
E ne anen tjeter,
koha mungesen e ben mal.
Te mori malli degjova,
Kafeneve del akoma pi oreve te vona.
A thua erresires vec syve,
ste sheh me as mendja
E diten pastaj te merr gjumi,
fle e zgjohesh kur ngryset.
E del prape te pish...
derisa te iken dita,
iken edhe nata...
e pastaj rishtaz zbardh...
e i harron kujtimet
i sjell ndermend ashtu turbullt,
vetem kur ti tregojne te tjeret,
E une me detin,
valet i percjell brigjesh!
Te mori malli, me thane,
Po une su besova,
ste besoj,akoma....
Se edhe vala e donte shkembin,
me paten thene,
po u be kohe qe shkembi,
Me sduket gjekundi...
Thuame atehere,
ku ma coi vala,
Mallit tend?!