lunedì 8 giugno 2015

Kur dashuron një "Pikasò"

22/12/2014
14.43

Ti e shtremberon jeten time
E katandis aq keq sa nje dreq e merr vesh
Te gjitha ditet mi ben te shemtuara 
Mi zbardh e mi zverdh,
Pastaj mi nxin e i ben bloze rishtazi,
Tabloja ulerin si Munçi ne mur 
E une koken mbaj me duar tmerrit 
Nga u mpleks me ty talenti,
Ti,marrezia dhe Pikaso yt i pashoq
Ti e zhgarravit rendshem realitetin tim,
aq sa,
Edhe Pernatshmerite me ty,
jane si keto gjyslyke qe mbaj nga zori
I heq e i ve,
Po njesoj Me merren mendt! 

MY SPECIAL NEEDS

https://www.youtube.com/watch?v=zpcJ6I2_y4U


Te mori malli thua,
kur kalon detin me dallge te larta
e te larta...
E ne anen tjeter,
koha mungesen e ben mal.
Te mori malli degjova,
Kafeneve del akoma pi oreve te vona.
A thua erresires vec syve,
ste sheh me as mendja
E diten pastaj te merr gjumi,
fle e zgjohesh kur ngryset.
E del prape te pish...
derisa te iken dita,
iken edhe nata...
e pastaj rishtaz zbardh...
e i harron kujtimet
i sjell ndermend ashtu turbullt,
vetem kur ti tregojne te tjeret,
E une me detin,
valet i percjell brigjesh!
Te mori malli, me thane,
Po une su besova,
ste besoj,akoma....
Se edhe vala e donte shkembin,
me paten thene,
po u be kohe qe shkembi,
Me sduket gjekundi...
Thuame atehere,
ku ma coi vala,
Mallit tend?!